У XX век Прокупље улази са 4 – 5000 становника. У Прокупље се са југа улазило преко дрвеног моста на Топлици. У Ниш се одлазило и из њега враћало прашњавим друмом преко Дебелог брда. Прокупље је имало два хотела ,,Европа“ и ,,Рапоња”, неколико кафана, зграде Управе и основну школу. Становништво се бавило пољопривредом и занатством. Гимназија се отвара 1908. а књижница 1909. године. Исте године гради се зграда начелства и почиње електрификација града.
Прокупље је пре балканских ратова било мобилизацијско место Другог пешадијског пука «Књаз Михајло». Овај пук су још звали ,,Топлички ” а у Брегалничкој бици 1913. због велике храбрости добио је и назив ,, Гвоздени ”. Пук је у оквиру своје Моравске дивизије првог позива у Првом балканском рату учествовао у три познате битке: Кумановској, у бици за Прилеп и Битољ.
У Куршумлији 26. фебруара 1917. године започиње чувени Топлички устанак у коме је ослобођено и Прокупље. Устанак се проширио на целу Топлицу и део Јужне Србије. На челу устанка су српски официри Коста Војиновић и Коста Миловановић Пећанац. Око 13.500 устаника, за месец дана колико је трајао устанак, створило је слободну територију у пречнику од 80 км. Центар те слободне територије је Прокупље. На простору захваћеном устанком окупатор је на најсуровије начине побио преко 20 000 људи. Топлички устанак је једини устанак у поробљеној Европи у то време.
у Прокупљу се гради прва железничка пруга и пошта 1925. а водовод 1926.године. Залагањем министра здравља др Алексе Савића изграђена је болница 1929. године а 1934. гради се камени мост на Топлици. Исте године Краљ Александар Карађорђевић и патријарх Варнава открили су споменик Топличанима палим у ратовима 1912-1918. године.
У Другом светском рату Топлица је имала огромне људске жртве и материјалну штету. Индустрија се после рата нагло развија. Као последица индустријализације, 60-тих година долази до напуштања села и наглог прилива сеоског становништва у град. Туристички потенцијал Прокупља је велики јер осим историјских споменика, околина Прокупља има и друге природне ресурсе. Топлица у 21 век улази као једна од најнеразвијенијих регија у Србији.