Народна библиотека “Раде Драинац” Прокупље
Адреса: XXI Српске дивизије б.б.
Тел: 027/321-671 и 027/323-318
ПИБ: 100413791
Е-пошта: upravnik@bibliotekaprokuplje.org.rs
Народна библиотека „Раде Драинац“ Прокупље баштини традицију библиотекарства у Топлици, односно Грађанске читаонице основане 1910. године. Следећа појава библиотеке у Прокупљу после прекида насталог услед Балканског и Првог светског рата је 23. марта 1930. године када се отвара Народнa читаоница са универзитетом. Одмах по ослобођењу Прокупља у Другом светском рату оснива се Народна књижница и читаоница у Прокупљу. Библиотека 1961. постаје матична за општину Прокупље, а 1973. отвара се самостално Дечје одељење. Исте године библиотека добија и име Народна библиотека „Раде Драинац“. Народна библиотека „Раде Драинац“ данас представља организовану културну установу са солидним кадровским потенцијалом. Програмска делатност Библиотеке организована је на Одељењу за одрасле, на Дечјем одељењу и у два пункта на сеоском подручју у Малој Плани и Житном Потоку. Књижни фонд има преко 90.000 књига.
Народна библиотека “Раде Драинац” нуди својим корисницима следеће услуге:
– коришћење библиотечке грађе (сву грађу коју библиотека поседује могу да користите сви грађани који су чланови Библиотеке.),
– претраживање фондова (библиотека је укључена у пројекат Виртуелне библиотеке Србије, па је преко система Cobiss омогућено претраживање наших и фондова других библиотека на Интернету.),
– међубиблиотечка позајмица (уколико библиотека не поседује одрђену литературу у свом фонду, може се набавити међубиблиотечком позајмицом од других библиотека.)
– умножавање материјала (библиотека пружа услуге фотокопирања и штампања материјала.)
– бесплатно коришћење Интернета (сви чланови библиотеке могу у просторијама Дечијег одељења и Одељења за одрасле користити бесплатно Интернет.)
– образовање корисника (библиотека организује различите креативне радионице из књижевности, глуме, информатике и др.)
Од оснивања у библиотеци се одржавају бројни књижевни и образовни програми. На књижевним вечерима представљени су многи најпознатији српски писци. На трибинама су гостовали најпознатији социолози, филозофи и публицисти.Гости Дечијег одељења били су бројни писци за децу. Драинчеви сусрети песника покренути су 1966. године. Са краћим прекидом (1970 – 1975) трају сада већ 5 деценије, а ове 2017. године су 48. „Драинчеви књижевни сусрети“. Посвећени су делу и животу Радета Драинца, песника који је, уз Црњанског и Растка Петровића, обележио саме врхове наше међуратне лирике. Његово песништво, препуно великог геста и снажних тонова, али изашло из самог бића песничког, самосвојно и непоновљиво – доживело је веома високо вредновање тек шездесетих година, па је феномен његовог певања и мишљења, као изузетна појава у историји наше књижевности означен као – драинизам. Томе је највише допринело појављивање првог послератног избора из његове поезије који је сачинио Стеван Раичковић, покретање „Драинчевих сусрета“, озбиљније проучавање његовог дела и многобројни културни посленици и поштоваоци Драинчеви, који су му подигли бисту, обновили родну кућу, основали спомен собу, као и објављивање сабраних дела 1999. године.
Радно време Библиотеке
радним данима
7.00 – 19.30 часова
Радно време Спомен собе – Драинац
радним данима
10.00 – 16.00
суботом
9.00 – 14.00