Који су путопис и описали Прокупље у XVII веку?
О томе како је Прокупље изгледало у далекој прошлости сачувано је веома мало записа. Најстарији записи путописаца дати рају из XVI и XVII века.
Пролазећи кроз Топлицу и Прокупље 1620. године, фран цуски посланик Де Хе је записао да је Прокупље “велика палан ка”. Боравећи у Прокупљу више дана 1641/42. барски надбискуп 15 Бјанки је забележио да у граду има 300 турских и 30 српских кућа.
О епидемији која је владала у граду и Топлици 1654. године од које је помрло много грађана, писао је и дубровачки поклисар који се 21. маја те године нашао у Прокупљу. Из његовог записа се види да није имао ко да га превезе преко Мораве, јер су сви људи били заражени кугом.
Кроз Прокупље је 1661. године прошао и турски путописац Евлија Челебија. Нажалост, код њега не налазимо много података о Прокупљу. Уркубу. Он се у Топлица није дуго задржавао. Поред турског назива града навео је још и то да је то паланка коју је осво јио Мурат – хан II.
О Прокупљу је писао и енглески путописац Едвард Браун
који је кроз Топлицу прошао 1669. године. Између осталог,
забележио је да је у Прокупљу разговарао са једним свештеником на латинском језику који је мало ко знао у овом крају. Браун је забележио и то да је у Прокупљу упознао и једног лекара који је мештане лечио на тргу примитивним лековима. Постоје и други записи из XVII века. Ако се сви записи анализирају, општи утисак је да је најинтересантнији и најпотпуни
ји запис о Прокупљу оставио Француз Ле Февр. Путујући у пратњи
француског посланика Сансија 22. августа 1611. године, прошли су кроз Топлицу и стигли су до “Прокопна (Прокупља), доста велике али прилично лоше грађене вароши, пошто су куће већим делом ниске и покривене дрветом. Ова је варош врло стара и у њој има лепих џамија. Ту столује кадија … Земља око Прокупља је врло добра и обилује виновом лозом. Опазили смо да су становници те вароши врло приступачни. “”. Из записа Ле Февра се види да су мештани Прокупља још у то време пили црну кафу, да је Прокупље имало чесму што је по њему била реткост и за много Beha Ле Февр даље наводи: “У вароши има хришћана чија се места. црква налази на улазу у град. Има врло добра вина, што га хришћани продају. Има мноштво ђака које називају “софистима”, а који се, попут наших свеучелиштараца, скитају ноћу по улицама и ограбљују пролазнике. 1117
Један од основних разлога зашто је баш у XVII веку највише записа о Прокупљу и Топлици је тај што је Прокупље, у то време, значајно трговачко средиште, у коме постоји јака дубровачка колонија.
Да ли је познато које је имање у прошлости поседовао манастир Ајдановац,
Према предању које се преносило с колена на колено у под јастребачким селима, манастир у А у прошлости имао велико имање, и поседовао је тапију на њега. Тапију су вероватно понели Срби са собом приликом велике сеобе 1690. године. Према њој, манастирско имање се простирало од места где се састају потоци Рашевачки и Аданочки све до изнал Горњег Здравна па затим до Горње Јошанице и места Бели камен у Мало Реци и страном све до Рашевца. Данас манастир поседује веома малу површину, око 10 хектара, а од те површине већи део је под шумом.
IZVOR – TOPLICA KROZ VEKOVE – PETKO D. MARJANOVIĆ